زندانیان مهریه اربعین سند عشق 5 چالش اهداء خون اربعین سند عشق 4 اربعین سند عشق 3 معظم له در ششمین همایش انجمن علمی تبلیغ و ارتباطات حوزه

درس اخلاق

ویدئو 55

زندانیان مهریه
0 0 79

زندانیان مهریه

0 0 79

نامه معظم له به لاریجانی بابت مهریه های سنگین و زندانیان مهریه

Makarem.ir 12 روز قبل
مستجاب الدعوه شدن بخاطر فضیلت و دفاع از امیرالمومنان علیه السلام
0 0 127 319

مستجاب الدعوه شدن بخاطر فضیلت و دفاع از امیرالمومنان علیه السلام

0 0 127

مستجاب الدعوه شدن بخاطر فضیلت امیرالمومنان و دفاع از حضرت

 

صاحب المستدرک علی الصحیحین حدیثی نقل می کند و در انتها می گوید که این حدیث بر اساس معیارهای مسلم و بخاری صحیح است:

 

سعد ابن ابی وقاص دید که جمعیت در جایی جمع شده اند و مرد سواری در آن میان ایستاده و به امیر مؤمنان علی علیه السلام دشنام می دهد. سعد بن ابی وقاص (که می دانیم رابطه ی تنگاتنگی با امیر مؤمنان نداشت ولی در هر صورت به حضرت علاقه مند بود.) پرسید: چرا به علی علیه السلام دشنام می دهی؟ أ لم یکن اول مؤمن آمن بالاسلام؟ أ لم یکن اول من صلی؟ أ لم یکن صاحب رایته فی الغزوات؟

 

سپس سعد رو به قبله کرد و عرض کرد: خداوندا! جزای این مرد را الآن بده تا مردم دیگر این گونه مسائل را دنبال نکنند. ناگهان اسب او خشمگین شد و روی دو پا بلند شد و او را به زمین زد و مغزش از هم متلاشی شد.

Makarem.ir 29 روز قبل
دعای خاص حضرت آیت الله مکارم برای نزول باران
1 0 3148 400

دعای خاص حضرت آیت الله مکارم برای نزول باران

1 0 3148

دعای خاص حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله )برای نزول باران

Makarem.ir 337 روز قبل
مشکلات معیشتی جرقه اغتشاشات
0 0 191 66

مشکلات معیشتی جرقه اغتشاشات

0 0 191

 مشکلات معیشتی جرقه اغتشاشات

مسئولین باید واقعیات را تلخ و شیرین بیان کنند و برای اغتشاشات توجیه نیاورند و بپذیرند مسائل معیشتی سرچشمه اغتشاشات بوده است .

Makarem.ir 55 روز قبل
برخورد صحیح مومنین با یکدیگر
0 0 74 469

برخورد صحیح مومنین با یکدیگر

0 0 74

برخورد صحیح مومنین با یکدیگر

پیغمبر اکرم (ص) در حدیثی می فرماید: ألا أخبركم بمن يحرم عليه النّار غدا؟ على كلّ هيّن ليّن قريب سهل.

کسی که دارای چهار صفت باشد آتش جهنم بر او حرام است

انسانی که سخت گیر نباشد، آسان بگیرد، با مردم نزدیک باشد و با سهولت کارها را انجام دهد.

بسیاری از مشکلاتی که در جامعه ایجاد می شود مربوط به سخت گیری هاست. در دستورات اسلام آمده است که اگر کسی در معامله ای پشیمان شد و خوستار اقاله کند از او قبول کنند. این گونه نباشد که بگویند: جنس فروخته شده پس گرفته نخواهد شد.

یا مثلا کسی بدهکار است و به خاطر تهیه ی جهیزیه و بیماری و مانند آن گرفتار شده است و نمی تواند دین خود را پرداخت کند. انسان خوب است که با او مماشات کند و زمان وصول دین را به تأخیر بیندازد.

یا مثلا کسی سفارش کرده که در منزل غذایی تهیه شود ولی آن غذا تهیه نشده است که نباید عصبانیت به خرج داد. در محیط خانه نه زن باید به شوهر سخت بگیرد و نه شوهر به زن و نه فرزندان به یکدگر.

این گونه نباشد که اگر کسی از سفر آمد و همسایه اش به دیدن او نیامد او هم تلافی کند و اگر همسایه اش از سفر آمد به دیدن او نرود.

بسیاری از مشکلات اجتماعی با همین آسان گیری حل می شود. البته انسان باید در امورات خود نظم داشته باشد و بدهی های خود را سر وقت بدهد ولی اگر مشکلی برایش پیش آمد طرف مقابل نباید سخت بگیرد.

جالب اینکه این روایات و امثال آن طرز زندگی در دنیا را برای ما روشن می کند و این گونه نیست که روایات فقط به جنبه ی آخرت پرداخته باشند.

اطباء تصریح می کنند که بیشترین امراض بر اثر استرس ها پدید می آید. این استرس ها در سایه ی سخت گیری ها به وجود می آید. بنا بر این اگر افراد آسان بگیرند از استرس رهایی می یابند

Makarem.ir 27 روز قبل
نژاد پرستی
0 0 85 590

نژاد پرستی

0 0 85

نژاد پرستی

رسول خدا (ص) در حدیثی می فرماید: إذا أتى أحدكم خادمه بطعامه قد كفاه علاجه و دخانه فليُجلسه معه فإن لم يُجلسه معه فليُناوله أكلة أو أكلتين.

علاج به معنای پختن و زحمات پختن است و «دخان» دودی است که هنگام پختن ایجاد می شود

یعنی اگر کسی خادمش برایش غذا درست کرد و بوی غذا به مشام خادمش رسید، هنگام غذا خوردن خادم خود را کنار خود بنشاند و اگر این کار را نکرد لا اقل یکی دو لقمه به او بدهد.

یکی از مشکلاتی که بشر در طول تاریخ داشته و امروز هم به صورت دیگری در حال اجرا شدن است مسأله ی اختلاف طبقاتی است. یک عده طبقه ی بالای جامعه بودند و یک عده در طبقه ی پائین به صورت کلفت و برده بودند و حال آنکه بشر از یک پدر و مادر هستند و همه از نظر انسانیت مساوی هستند.

در جامعه ی آمریکایی این فاصله در میان سفید پوستان و سیاه پوستان وجود دارد؛ حقوق آنها را هم مساوی نیست و سیاه پوستان را می کشند و آنها را به برخی از محافل خود و ارادات راه نمی دهند.

آن روز که رسول خدا (ص) فرمود: «الا لا فضل لعربيّ على عجمىّ و لا لعجمىّ على عربىّ و لا لأسود على أحمر، و لا لأحمر على اسود إلا بالتّقوى‌» هنگامی بود که عرب خود را بسیار بالا می دید.

حتی در عمل هم مسلمانان سعی کردند که این حکم کلی را پیاده کنند. مثلا اذان گوی پیغمبر اکرم (ص) یک سیاه پوست بود که همان بلال حبشی باشد. همچنین اسلام برای آزادی بردگان بسیار زحمت کشید.

در حدیث محل بحث نیز نفی فاصله ی طبقاتی که بین خادم و مولی و کارگر و کارفرما است مطرح می باشد.

در روایت آمده است که هنگامی که برای امام علی بن موسی الرضا ع سفره می انداختند می فرمود که خدم و حشم او بیایند و سر سفره بنشینند.

این اخلاقیات نوعی معجزه برای پیامبر ص مطرح می شود زیرا در آن محیطی که جز خشونت و آداب جاهلی و فخر و تکبر چیزی نبود چنین آدابی توسط ایشان سر بلند کند.

Makarem.ir 25 روز قبل
زیانکارترین مردم
0 0 101 131

زیانکارترین مردم

0 0 101

رسول خدا (ص) در روایتی می فرماید: أخسر النّاس صفقة رجل أخلق بدنه في آماله و لم يساعده الأيّام على أمنيّته فخرج من الدّنيا بغير زاد و قدم على اللَّه تعالى بغير حجّة .

رسول خدا (ص) در این روایت به زیانکار ترین مردم اشاره می کند و می فرماید: کسانی که تمام نیروهایشان را برای رسیدن به آمال و هوی و هوس هایشان صرف می کنند و بالاخره به آنچه می خواهند نمی رسند. آنها از این دنیا خارج می شوند در حالی که دستشان خالی است و هیچ زاد و توشه ای ندارند و وارد بر خداوند در عرصه ی محشر می شوند و هیچ دلیل و برهانی برای این کارشان ندارند.

Makarem.ir 25 روز قبل
معصومین قابل نقد نیستند
0 0 125 87

معصومین قابل نقد نیستند

0 0 125

معصومین قابل نقد نیستند

مسئولین حریم معصومین بزرگوار را در سخنرانی هایشان حفظ کنند و توجه داشته باشند معصومین خط قرمز ما هستند .

Makarem.ir 24 روز قبل
یکی از شاخه های مردم آزاری توهین ، دروغ ، تهمت
0 0 83 81

یکی از شاخه های مردم آزاری توهین ، دروغ ، تهمت

0 0 83

یکی از شاخه های مردم آزاری توهین ، دروغ ، تهمت است

برخی در فضای مجازی به اشخاص دیگر توهین، دروغ، تهمت وهتک حرمت می کنند و این یک نوع مردم آزاری است

بازی کردن با آبروی مردم مانند بازی کردن با خون مردم است .

Makarem.ir 29 روز قبل
خطرات فضای مجازی آلوده
0 0 51 154

خطرات فضای مجازی آلوده

0 0 51

خطرات فضای مجازی آلوده :

در بازجویی از اغتشاشگران متوجه شدن اکثریت قاطع آنها از فضای مجازی الهام گرفته بودند، پس نباید این مسائل را گردن یکدیگر بیاندازیم. امروز وقت این سخنان نیست؛ وقت اتحاد و انسجام است؛ وقت انتقاد منطقی و پیشنهاد اصلاح است و حرکتی غیر از این، نه مطابق با عقل است؛ نه مطابق با دین. بالاخره باید بدانیم اگر فضای مجازی اصلاح نشود، مشکل حل نخواهد شد. این که می‌گوید فلان پیام‌رسان را تا چند روز دیگر فعال می‌کنیم، اشتباه است. بنده سوال می‌کنم آیا فضای مجازی که تمام اختیار آن در دست دیگران می‌باشد، عاقلانه است که ۱۵ هزار شغل در آن وجود داشته باشد و هر وقت دلشان بخواهد حرکتی در آن انجام دهند؟

ما مخالف فضای مجازی نیستیم بلکه می‌گوییم بیاییم فضای سالم ایجاد کنیم و این امکانپذیر است. نباید با گذشت زمان مشکلات موجود در فضای مجازی را فراموش کنیم که در این صورت، مجدد در همان دام خواهیم افتاد.

Makarem.ir 31 روز قبل
سعادت در آرامش است
0 0 117 57

سعادت در آرامش است

0 0 117

سعادت در آرامش است

حفظ مقام و مال زحمت فراوانی دارد و نیاز به مراقبت دارد ولی سعادت در آرامش است. این آرامش در سایه ایمان و قناعت حاصل می‌شود.

Makarem.ir 31 روز قبل
اعتکاف
0 0 82 20

اعتکاف

0 0 82

دعا برای معتکفین عزیز مخصوصا جوانان و نوجوانان

Makarem.ir 41 روز قبل